FETHİYE 2022 SEZONU

Döviz kuru ve ekonomik zorluklar nedeniyle iç pazarda daralma olacağını öngörüyorum. Ancak bu daralmanın ciddi bir bölümü de segment değişikliğine gidecektir. Otellere ciddi gecelik fiyat ödeyen misafirler, villa gurubuna yönelecek. Villalar için rezervasyon yapan kişiler, dairelere geçiş yapacak. Bu şekilde bir konfordan feragat ederek tüketicilerin ekonomi sağlayacağını düşünüyorum.

Yabancı turistler için gecelik fiyatta pek bir şey değişmeyecektir. Örneğin her sene 300 dolara konaklayan turist bu sene de aynı fiyata konaklayacak. Dolayısıyla yabancı misafirler için living costlar haricinde pek bir dezavantaj görünmüyor. Erken Rezervasyon konusuna gelince. Zaten pandemi sürecindeki belirsizlikler, uçakların iptalleri, değişken karantina ve kovid tedbirleri rezervasyon sürelerini 1 ay kadar düşürmüştü. Yani tüketici ancak bir ay ilerisini görebiliyordu. Bu sene durum biraz daha rahatlamış olsada dünyadaki siyasi gerginlikler ve komşumuzdaki savaş senaryoları erken rezervasyon tarihlerini yine kısaltmış bulunmakta. Bir başka değişle artık 3 ay 4 ay sonrası rezervasyon almak üstelik katı politika ile çok zor görünüyor.

Bununla birlikte hiç bir ev sahibi erken rezervasyonda indirim yapmaya istekli değldir. Bunun sebebi erken rezervasyonlarda zaten ödemenin giriş tarihinden 24 saat sonra olması bir avantaj sağlamadığı içindir. Örneğin Eylül ayında gelecek olan bir ödeme için neden %20 indirim yapayım? Oda doldurmak için mi? Bu sebeple erken rezervasyonlar da hem azalma düşünüyorum hemde pek her iki taraf içinde pek bir avantaj görmüyorum.

Gecelik fiyat belirleme konusuna gelince bir çok ev sahibi artan döviz kuru sebebi ile zaten geçen yılın döviz fiyatında kalmakta. Bende bu şekilde aynı gecelik fiyatta kalmaktayım. Ancak fiyat belirleyemeyen diğer bir grup ise halen geçen yılın TL fiyatlarında kaldıkları görünmekte buda bir çok misafire iptal olarak geri dönmekte ve sosyal medyada bununla ilgili pek çok serzenişte bulunanlar görülmektedir. Şimdilik düşüncelerim bunlar. Umarım güzel bir sezon geçiririz tüm airbnb süperhostları olarak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir