FETHİYE’DE KİRALIK VİLLA

Yeni bir yıl, 2022 herkesin umudu pandeminin bitmesi ve artık güzel huzurlu bir tatil geçirmekti. Her ne kadar bu yıla ait olan veriler çok iyi olmasada alınan tedbirler hükümetlerin yaklaşımlarıyla pandemi süreci ilk günlerine göre daha iyi geçmektedir. Tatilcilerin gözleri yapılacak açıklamalarda. Böyle zorlu bir süreçte konaklama sektörü zor zamanlar geçirmekte. Aynı şey tatile gitmek isteyen vatandaşlar için de kolay değil. Belirsizlikler her iki tarafıda oldukça kararsızlaştırmaktadır.

Tatile çıkmak isteyen kişiler erken rezervasyon gibi avantajlı paketlere yönelemiyorlar. Çünkü bırakın 1 sene öncesini artık 1 ay sonrası ne olacağı kesin olmadığı için artık erken rezervasyon yaptırıp indirimli tatil yapmak oldukça zor hale geldi. Hatta rezervasyon indirimini düşünürken havayollarında yaşanacak olan bir kısıtlama daha büyük zararlara yol açabilmektedir. Çok şükür bu yıl böyle bir tedbir ve olağanüstü uygulamalar olmayacağı kesin. Ama yinede yaşanan tecrübeler satın alıcıları endişeye sürüklüyor.

Erken rezervasyon sıkıntısı hem hava yolu şirketleri için oldukça zor hemde otel ve konaklama rezervasyonlarında da belirsizlik tüketicileri endişeye sevk etmekte.

Fethiye’de Villa Kiralarken Dikkat Edilecekler

Muğla’da büyük illerden göç alan illerimizin başında geliyor. Özellikle Fethiye ilçesi oldukça talep gören bir sahil bölgesi. Bu bölgede genellikle günlük villa kiralaması yapılmaktadır. Kış aylarında uzun süreli kiralamalar yapılmaktayken yaz aylarında kiralama süreleri daha kısa süreli günlük, haftalık olarak gerçekleşmektedir. Kiralama yapılırken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır. Bu özen ve dikkati kiralama öncesi yaparsanız iyi ve sorunsuz bir tatil geçirmenizde sıkıntı olmayacaktır.

Villa Kiralama Platformları

Günlük Kiralık Villa rezervasyonunuzu yaparken öncelikle sağlam ve güvenilir internet platformlardan yapmanız, riskinizi bir nebze azaltacaktır. Şöyle ki eğer AirBNB, Booking.com ve TripAdvisor gibi güvenilir şirketlerin websiteleri üzerinden yapacağınız satın almalar sizleri hiç tahmin etmeyeceğiniz bir çok tehlikeden koruyacaktır.

Sıcak su alt yapısı

Öncelikle bulduğunuz villanın sıcak su tesisatı çok önemlidir. Bazı villalarda sıcak sular sadece güneş enerjisi ile sağlanmakta. Böyle olunca eğer hava durumu kapalı yani parçalı bulutlu ise tabiki çatılarda bulunan su tankları sıcak su üretemeyecek. Bu durumda da evde sıcak su kullanamayacaksınız. O yüzden evi kiralamadan önce mutlaka sıcak su sürekli var mı yok mu bunu teyit etmeniz gerekmektedir. Eğer sadece güneş enerjisine bağlı değil ise yani bir elektrikli termosifon varsa bu durumda güneşin olmadığı günlerde bile sıcak suyunuz daimi olacaktır. Burada ev sahipleri elektrik tasarrufu için böyle bir çözüme pek sıcak bakmamaktadırlar ancak eğer elektrik faturası size ait ise kontrollü kullanım ile sıcak su sorunu çözülmüş olacaktır.

İnternet hızı ve bağlantısı

İkinci olarak internet kullanımı Fethiye’nin ciddi sorunlarından biri de altyapı eksikliğidir. Bazı bölgelerde internet altyapısı olsada bazı mahallelerde halen internet adsl altyapısı yoktur. Bu yüzden bazı semtlerde Turkcell Superbox kullanarak villanın internet ihtiyacı giderilmektedir. Ancak bu taşınabilir modemlerde sıkıntı limitli olmasıdır. İnternet paketinin üst limitinin kaç olduğunu teyit etmeniz yerinde bir karar olacaktır. Bununla birlikte eğer Türktelekom altyapılı bir yer olsa bile bu durumda bazen bağlantının kötü olması durumuda vardır. O yüzden upload ve download oranlarını sormanız ve ekran resmi ile bunları talep etmeniz doğru olacaktır. İnternet hız testinizi Ookla ile yapılmasını sorabilirsiniz. En büyük sorunlardan biride eğer villanın interneti başka komşularla da paylaşılıyorsa bu en büyük kabustur. Bu durumda evde Youtube yada Netflix üstünden film izleyen birileri olduğu anda hız oranı anında düşecek ve ciddi sorunlar yaşayacaksınız.

Villa ısınma ve soğutma tesisatı

Son olarak ısınma ve soğutma olarak bir villanın olmazsa olmaz özelliğidir. Eğer kış aylarında bir kiralama gerçekleştiriyorsanız evin nasıl ısıtılacağını sormanız gerekir. Fethiye’de çoğu villa şuanda klimalar ile ısınmaya çalışmaktadır. Tabiki klimanın ısısı bir doğalgaz ile karşılaştırıldığında çok düşük kalmaktadır. Özellikle son zamanlarda elektrik faturalarının yüksekliğide düşünülürse klima ile ısınmak neredeyse imkansız ve yüksek maliyetli olmaktadır. Fethiye’de doğalgaz altyapısı da olmadığı için geçmişten beri bir alışkanlık haline gelen klima ile ısınma yöntemi artık mevsimlerinde değişmesiyle birlikte işe yaramaz olmuş.

Çünkü artık burada kış ayları pek çetin geçmekte ve eskisi gibi kısa da sürmemektedir. Kış ayında villa kiraladıysanız mutlaka villa da bir odun kömür sobası, şömine olup olmadığnıı kontrol ediniz. Böylelikle sobanızı akşamları yakarak hem elektrik tasarrufu sağlar hemde sıcak bir ortam oluşturmuş olursunuz. Eğer yaz aylarında bir villa kiralamak istiyorsanız her odanın mutlaka klimalı olmasını dikkat ediniz. Bu klimaların gaz dolumlarının ve filtre temizliklerinin yapılıp yapılmadığını ev sahibinden konfirme ediniz.

Fethiye villa kiralık yerlerde dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta; sıcak su, internet bağlantısı, ısınma ve soğutma konularını kısaca değindim. Bunun dışında tabiki bir çok konu var. Ancak temel olan bir kaç maddeyi sıralamaya çalıştım. Doğru platformdan doğru ev sahipleri ile çalışmanız durumunda yaşanan herhangi bir sorunda hızlıca çözüm üretilebilir. Eğer Airbnb üstünden bir süperevsahibine ait bir yeri kiraladıysanız ev sahibiniz her sorunda yanınızda olacaktır. Çünkü bu yardım ve destek sayesinde süper ev sahibi statüsü kazanmaktadırlar. Daha başka bir sorun daha büyük sorunlarda ise Airbnb AirCover sigortası ile sizlere güzel bir koruma sağlamaktadır. Şimdilik bu kadar hoşçakalın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.