Konaklama vergisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), belediyelerin gelirlerinin artırılmasına yönelik yasa teklifi sundu. Yasa teklifi kapsamında “Konaklama Vergisi’nin belediyeler tarafından tahsil edilmesi” yönündeki öneri de yer aldı.  

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, belediyelerin mali yapılarının güçlendirilmesi amacıyla hazırladıkları 8 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını açıkladı.

Yasa teklifi kapsamında konaklama vergisi’nin belediyeler tarafından tahsil edilmesi” yönündeki öneri de yer aldı.

CHP Milletvekili Burhanettin Bulut ile Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Seyit Torun, kanun teklifine ilişkin bilgi verdi.

“6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni Meclis Başkanlığı’na sunduklarını aktaran Torun, belediyelerin en önemli gelir kaynağı olan genel bütçe paylarının 2012’den bu yana değişmediğini, öz gelirlerinin ise bu iktidar döneminde yüzde 55’ten yüzde 40’lara kadar gerilediğini söyledi.

Yasa teklifini AKP ve MHP’ye de gönderdiklerini ancak kendilerine henüz bir dönüş yapılmadığını belirten Seyit Torun, teklifte, yerel yönetimlerin genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları payın artırılmasını, öz gelirlerinin yükseltilmesini önerdiklerini kaydetti.

“KONAKLAMA VERGİSİNİ BELEDİYELER TAHSİL ETSİN…”

Torun, teklife dair şu bilgileri verdi:

  • Yerel yönetimlerin 2012’den bu yana değişmeyen genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları pay oranlarının yüzde 50 artırılmasını öneriyoruz.
  • Ayrıca, belediyelere genel bütçeden ayrılan paylara bazı ÖTV gelirleri dahil değildir. Merkezi yönetim bu gelirlerin tamamını kendi bütçesine almaktadır. Bu adaletsizliği ortadan kaldıracak bir düzenlemeyi de kanun teklifimizde öneriyoruz.
  • Belediyelerin, gelir açısından merkezi yönetime mahkum olmaması için öz gelirlerinin artırılması şarttır. Bu kapsamda, belediyeleri ilgilendiren bazı vergilerin belediyeler tarafından toplanmasını gerekli görüyoruz.
  • Kanun teklifimizde; Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yüzde 20’sinin belediyelere ayrılmasını ve Konaklama Vergisi’nin belediyeler tarafından tahsil edilmesini öneriyoruz.
  • Kanun teklifimizde, belediyelerin Kalkınma Ajansları’na pay ödeme mecburiyetini de ortadan kaldırıyoruz.
  • Belediyelerin kullandığı akaryakıttan KDV-ÖTV alınmamasını, elektrikte “ticarethane” ayıbına son verilerek avantajlı bir tarifeye geçilmesini öneriyoruz.
  • Bununla birlikte elektrik ve doğal gaz kullanımında da KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesini talep ediyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.